PRIPREME ZA NATJECANJA U DISCIPLINI PODUZETNIŠTVO KROZ RAD U UDRUZI HRVATSKOG KNJIŽNIČARSKOG DRUŠTVA

Autor: Vanja Perković, 5. 4. 2024.

Izradile: Suzana Ković, Ivana Prezzi i Margareta Glavurtić

Svake godine profesori Komercijalno-trgovačke škole Split pripremaju maturante za natjecanje u disciplini Poduzetništvo. Temeljna priprema se odnosi na razvoj prezentacijskih vještina koje su važne prilikom predstavljanja novih  proizvoda ili usluga potencijalnim klijentima. Prezentacijske vještine se ne stječu preko noći. Stoga je važna i priprema učenika u ranijim razredima za natjecanja koja ih očekuju u četvrtom razredu strukovne škole. Pripreme učenika u ranijim razredima, konkretno trećem, zahtijevaju suradnju profesora Hrvatskog jezika, profesora struke i knjižničara kako bi se osiguralo sveobuhvatno i učinkovito obrazovanje. Profesor Hrvatskog jezika pruža podršku u razvoju jezičnih vještina potrebnih za uspješno sudjelovanje na natjecanjima, dok profesor struke osigurava praktično znanje i primjere iz svog područja. Knjižničar doprinosi pružanjem dodatnih resursa, literature i informacija koje će obogatiti pripremu učenika i proširiti njihovu perspektivu. Kroz ovu suradnju, učenici su opremljeni s potrebnim vještinama, znanjem i resursima kako bi se uspješno nosili s izazovima natjecanja i postigli svoje ciljeve u četvrtom razredu strukovne škole.

Sudjelovanje profesora struke u udruzi Hrvatskog knjižničarskog društva, posebno na projektu Čitanjem do zvijezda, pruža višestruke koristi i pokazuje korelaciju između strukovnih predmeta i predmeta Hrvatski jezik. Na primjer, profesor struke pruža praktičnu perspektivu i primjere iz svoje struke koji ilustriraju važnost jezičnih vještina. U kontekstu komercijalnog usmjerenja ističemo važnost komunikacije kojom se može poboljšati profesionalna reputacija i uspjeh u poslovanju. Interdisciplinarni pristup u radu na projektu koji uključuje i znanja iz struke i jezičnih vještina, omogućava dublje razumijevanje i širi spektar mogućnosti u promicanju čitanja i jezične kulture među mladima (čitanje nije samo aktivnost, već i ulazak u svijet mašte, znanja i kraeativnosti). Istovremeno, omogućava učenicima da bolje razumiju važnost jezičnih vještina u kontekstu njihovih budućih karijera.

Suradnja profesora struke i profesora Hrvatskog jezika kroz rad u udruzi Hrvatskog knjižničarskog društva mogu se smatrati pripremom za buduća natjecanja iz područja struke poput Poduzetništva što je vidljivo u sljedećim aspektima:

• razvoju i vježbanju komunikacijskih vještina koje su ključne za natjecanja iz područja struke (kroz suradnju s profesorima Hrvatskog jezika u ranijoj fazi pripreme, učenici mogu poboljšati svoje sposobnosti prezentiranja ideja i pregovaranja);
  • razumijevanju jezičnih aspekata (profesori Hrvatskog jezika mogu pružiti podršku u razumijevanju jezičnih aspekata natjecanja, poput jasnog izražavanja misli i strukturiranja pisanih ili usmenih prezentacija);
  • timskom radu i suradnji (ovaj način pripreme omogućuje razvoj timskih vještina u ranijoj fazi, kao i sposobnost rada u multidisciplinarnom timu, što je često ključno za uspjeh na natjecanjima).

Kroz navedene aktivnosti učenici stječu praktično iskustvo, unaprjeđuju svoje vještine, istražuju i kreativno stvaraju, otvarajući vrata novim idejma i perspektivama što im omogućuje bolju pripremu za sudjelovanje na natjecanjima iz područja struke poput Poduzetništva,  te  maksimalno iskorištavanje njihova potencijala i bolje postignuće uspjeha na natjecanjima.

Učenici i njihove metorice iz jezika i struke na otvaranju natjecanja Čitanjem do zvijezda

Komercijalno-trgovačka škola Split / A. G. Matoša 60, HR-21000 Split / www.ss-kom-trg-st.skole.hr / ured@ss-kom-trg-st.skole.hr