OBILJEŽIMO SVJETSKI DAN POŠTE!

Svjetski dan pošte obilježava se 9. listopada svake godine, a proglašen je 1969. godine na Svjetskom poštanskom kongresu u Tokiju kako bi se obilježila obljetnica Svjetske poštanske unije (UPU) stvorene 1874. godine. Svrha Svjetskog dana pošte je osvješćivanje uloge pošte u svakodnevnim životima ljudi i tvrtki, kao i njezina doprinosa u svjetskom društvenom i gospodarskom razvoju. Učenici naše škole obilježili su ovaj događaj ostvarujući zadatak u korelaciji predmeta Poslovne komunikacije, Hrvatski jezik i Informatika.

Na satu Poslovnih komunikacija, koristeći standardne oblike pisane poslovne komunikacije, učenici su oblikovali poslovno pismo na temu Svjetski dan pošte, vodeći računa o svim bitnim i sporednim dijelovima poslovnog dopisa. Sadržaj pisma osmislili su sami: od povijesti poslovnih komunikacija, dimnih signala, goluba pismonoše pa do logističkog razvoja suvremene pošte danas. Ostvareni ishodi predmeta Poslovne komunikacije su:

• vizualno oblikovati dopis prema uputi u zadatku
  • osmisliti sadržaj obavijesti  povodom Svjetskog dana pošte
  • pozicionirati bitne i sporedne dijelove poslovnoga dopisa prema standardu
  • identificirati bitne i sporedne dijelove poslovnoga pisma i njihove sastavnice

Pismo su uputili profesorici Hrvatskog jezika koja je u učionici vodila zadatak „učeničkog lektoriranja“. Učenici su zamijenili svoja pisma i ispravljali ih vodeći se uputama za lektoriranje (najčešće gramatičke i pravopisne pogreške). Ponovili su znanja pravopisne i gramatičke norme. Istaknuli su najčešće sintaktičke pogreške te prepoznali vrste rečenica.

Ostvareni su sljedeći ishodi Hrvatskoga jezika:

• SŠ HJ A.2.4. Učenik piše pismo u kojima ostvaruje obilježja administrativnog stila u svrhu obilježavanja Svjetskog dana pošte – 9. listopada.
  • SŠ HJ A.2.5. Učenik primjenjuje sintaktička znanja u oblikovanju teksta.
  • SŠ HJ C.2.1. Učenik objašnjava utjecaj medijskih tekstova na oblikovanje životnoga stila primatelja.

Za kraj zadatka učenici su na satu Informatike oblikovali digitalno pismo pri čemu su ostvarili ishode predmeta Informatika:

• izraditi poslovni dopis koristeći funkcije tekst procesora (stilovi, uvlake, tabulatori, razmaci)
  • izraditi tablicu primatelja u proračunskoj tablici uz točno oblikovanje podataka kako bi bili dostupni tekst procesoru
  • sortirati i filtrirati tablicu primatelja prema zadanom kriteriju
  • kreirati cirkularno pismo i omotnicu korištenjem alata u tekst procesoru
  • ispisati dokument i poslati poruku e-pošte

Ostvareni ishodi međupredmetnih tema Osobnog i socijalnog razvoja te IKT-a:

• učenik razvija komunikacijske kompetencije
  • učenik samostalno komunicira u digitalnome okružju
  • Učenik samostalno određuje ciljeve učenja te planira učenje (procjenjuje što zna, a što tek treba naučiti)

Izradile profesorice: Ivana Prezzi, Ivana Čota i Vanja Perković

objavio: vanja perković   datum: 7. 10. 2020.